Aliexpress Ürünü Geri Göndermeden Ücret İadesi Nasıl Alınır?, Aliexpress Ürünü Ücret İadesi Nasıl Yapılır, İnternet alışverişlerinin olmazsa olmazı iade işlemleri. Fakat Aliexpress sitesinde Türkiye’de olmayan bir sistem bulunmaktadır. Ürün iadesi yapmadan para iadesi yapmak. Bu sistem hem alıcıları mağdur etmemek namına hemde hemde satıcıların kötü ve hasarlı ürün gönderimine engel olmaktadır. Gelin aliexpress’e ürünü geri göndermeden ücret iadesi nasıl alınır, bilge panda size anlatsın 🙂
1.Ürünle İlgili Anlaşmazlık/Tartışma Açmak
Eğer ürününüzle ilgili bir sorun varsa siparişlerin ekranından satın aldığımız ürünü seçeriz, ve içinde bulunan tartışma aç butonuna basarız. Bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ilk yapmanız gereken işlemdir.
2.Şimdi Problemi Tespit Etmelisiniz:
Eğer ürün;
a)hasarlı,
b)kargo ulaşmadı veya kargo şirketi tarafından geri gönderildi,
c) ürün isteğiniz veya anlatılan özellikleri taşımıyor,
d)yanlış hatalı ürün veya ürünler,
veya yukarıda saydığımız problemlere benzer bir sorun yaşıyorsanız, tartışma bölümünde iki seçeneğiniz bulunuyor.
1.Yalnızca Para İadesi:
Bu seçenekte ürünle ilgili ücret iadesi isterseniz , ürünü geri göndermeniz gerekmiyor. Ya kısmi ödeme istersiniz , yada toplam ücretin tamamını iade edilmesini istersiniz.( Bu seçenek yüksek tutarlı ürünler de satıcı tarafından büyük ihtimalle reddedilecek, ürünü iade etmenizi isteyecektir.)
2.Ücret ve Ürün İadesi: Bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak için ; ”Aliexpress’te iade işlemi nasıl yapılır?” konusunu ziyaret edebilirsiniz.
Yalnızca para iadesini seçtiğinizde sistem size bir soru yöneltecektir.
Siparişinizi aldınızmı? Duruma göre TAMAM yada HAYIR seçeneğini seçmelisiniz.
Seçtiğiniz duruma göre tartışma nedeni seçmenizi isteyecektir.

TAMAM Seçeneği Tartışma Nedeni Başlıkları:

Product Not As Described: Ürün açıklandığı gibi değil.
Eğer ürün elinize ulaştı ve anlatılan gibi değilse, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)
Quality Problems: Kalite Problemleri
Ürün beklediğiniz ve/veya anlatılan kalitede değil ise ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)
Damaged Goods: Hasarlı ürünler
Ürün yolda hasar gördü ise, ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)
Quantity Shortage:Miktar eksikliği
Aldığınız miktardan daha az , eksik ürün geldiyse bu seçeneği kullanıyoruz .(ürün iadesi yapmıyoruz)
Received Counterfeit Goods:taklit ürün ulaştı
Eğer aldığınız ürün orijinal olmadığını ve taklit olduğunu düşünuyorsanız, bu seçenekten ödediğiniz ücretin tamamını veya kısmi ücret iadesi isteyebilirsiniz.
Problems With The Accessories: aksesuarlarla ilgili problemler
Gelen ürünün aksesuarlarında eksik veya hatalı olması durumunda bu seçeneği seçiyoruz. ödediğiniz ücretin bir kısmını veya tamamını iade isteyebilirsiniz. (Ürün iadesi yapmıyoruz)
Önemli Bilgi:
Tabi ki bunları yapabilmemiz için bir şart var. Kanıt yüklemek ve kanıtlar hakkında bilgi yazmak. Ürünün kalitesiz , hasarlı olduğunu ıspatlamanız için resim yükleme yoluyla kanıtlarınızı yüklersiniz. Yada ürünle ilgili bir video çeker , Youtube sitesine yükleyerek anlaşmazlık içindeki açıklama bölümüne video linkini ekleyebilirsiniz.

Hayır Seçeneği Tartışama Nedenleri

Bu seçenekte kanıtlarınız kısıtlı olacağından yalnızca kargo takip ekran görüntülerini yükleyebilirsiniz.
Logistics Tracking Problem: kargo takip problemleri
Eğer gönderilen ürünle ilgili takip numarasında problemler yaşıyorsanız , ürünü takip edemiyorsanız bu seçeneği seçerek ücret iadesi yapılmasını istersiniz.
Customs Problem: gümrük sorunu
Gelen ürün gümrüğe takıldıysa, öncelikle PTT size bunu bildirir ve gümrük vergisini ödemeniz halinde size teslim edileceğini, gümrük vergisi ödenmemesi ve teslim alınmaması durumunda ürünün göndericiye iade edileceğini beyan eder. Siz ürünü teslim almayıp ürün satıcıya geri döndüğü durumda ödenen tutarın tamamını iade isteyebilirsiniz. Bu durumda satıcı sizden kargo ücreti kadarını kesinti yapabilir.
Wrong Address: yanlış adres
Sizden kaynaklanmayan adres hatalarında, örneğin Türkiye yerine Türmenistan’a gönderildiğinde siz bu seçenekle ücretin tamamını iade edilmesini isteyebilirsiniz.
Yada ürün geri satıcıya döndüyse, ücretin tamamını iade etmesini isteyebilirsiniz.Bu durumda kanıt yüklemeye gerek yoktur. Kargo takip sisteminden kargonun geri gittiği bilgisi bulunmakta olduğundan satıcı iadenizi yapacaktır.

Bu aşamalardan sonra olaylar şöyle gelişir:

Ya Satıcı taraf kanıtlarınızı kabul eder , belirlediğiniz tutarı iade alırsınız.Yada satıcı tartışmanızı kabul etmez geri ücret ödemeyi reddeder. Yada kısmı ödeme önerir. Eğer sizde kısmı iade tutarını redderseniz, veya satıcının reddini sizde reddederseniz, olay aliexpress ekibine intikal eder ve aliexress kimin haklı olduğunu 4 gün içerisinde tayin edecektir.

Content Protection by DMCA.com